Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Zalety i wady zamkniętego osiedla - GdzieDOM.pl

Zalety i wady zamkniętego osiedla

Coraz więcej mieszkańców miast pragnie nieco odgrodzić się od wszelkich, negatywnych aspektów wielkomiejskiego życia, decydując się tym samym na zakup mieszkania na osiedlu zamkniętym. Warto jednak zaznaczyć, że wybór ten powinien być uprzednio bardzo dokładnie przemyślany, gdyż ma on zarówno zalety, jak i wady.

 

Zalety i wady zamkniętego osiedla

 

Zamknięte osiedla nie tylko dla bogatych

Zamknięte osiedla od zawsze wzbudzają wiele kontrowersji. Swego czasu były postrzegane jako lokum luksusowe, przeznaczone wyłącznie dla zamożnych. Tym samym, nadawały one swego rodzaju prestiż mieszkańcom, którzy pozostawali odgrodzeni od pozostałej części społeczeństwa. Jednak współcześnie granica ta zaczęła się zacierać i na mieszkanie znajdujące się w obrębie zamkniętego osiedla, coraz częściej może pozwolić sobie także nieco mniej zamożny obywatel. Ze względu na naprawdę duże zainteresowanie lokum tego typu, firmy deweloperskie konkurują ze sobą, oferując coraz to atrakcyjniejsze oferty. W głównej mierze decydują się na nie młodzi ludzie, dla których priorytetem jest bezpieczeństwo rodziny oraz swoje.

 

Ze względu na swój dosyć specyficzny charakter, osiedla zamknięte zaczęły być nazywane gettami XXI wieku. Niejako oddzielenie ich mieszkańców od reszty świata, całodobowy monitoring, regularne obchody stróża, domofony i wideofony przy bramie wejściowej, mające zapewniać bezpieczeństwo, są często dosyć negatywnie postrzegane przez ludzi z zewnątrz. A mianowicie – jako oznaka wywyższania się.  

 

Zalety zamkniętych osiedli

Niezaprzeczalną zaletą osiedli zamkniętych jest mniejsze ryzyko kradzieży, włamania, czy też występowania aktów wandalizmu, niż w przypadku otwartej przestrzeni miejskiej. Całodobowy monitoring zapewnia mieszkańcom komfort i  co najważniejsze − daje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu utrzymywanie porządku i estetycznego wyglądu miejsca zamieszkania jest o wiele łatwiejsze i bardziej efektywne.

 

Kolejnym atutem tego typu zabudowy są specjalnie wydzielone, atrakcyjne miejsca rekreacyjne, zaprojektowane z myślą o mieszkańcach, którzy chcą zrelaksować się po ciężkim dniu, nie oddalając zbytnio się od miejsca zamieszkania. Tym samym, na osiedlach zamkniętych często znajdują się obiekty, takie jak boiska, place zabaw, czy też miejsca na grilla sprzyjające integracji sąsiadów.

 

Bardzo istotną zaletą jest również brak szybkiego ruchu samochodowego w obrębie osiedla. Często w przypadku takiej zabudowy, zapewniony jest podziemny parking. W takiej sytuacji ruch samochodowy odbywa się tylko po ściśle wyznaczonej strefie, co stanowi ogromny atut dla rodziców z dziećmi, którzy mogą być pewni, że ich pociechy będą bezpieczne, bawiąc się na świeżym powietrzu.

 

Wady zamkniętych osiedli

Niestety osiedla zamknięte mają również wady. Jedną z nich jest bezsprzecznie ryzyko powstania społecznych podziałów. W związku z tym, że dla wielu zamknięta zabudowa osiedli stała się synonimem prestiżu, ludzie z zewnątrz mogą być automatycznie postrzegani, jako gorsi i mniej zamożni. Warto również zaznaczyć, że podziały te mogą uwidocznić się także wśród mieszkańców osiedla, którzy nie zawsze stanowią zgraną wspólnotę, a raczej – grupę anonimowych dla siebie osób. Co więcej, izolacja od świata zewnętrznego źle wypływa na nasze zdrowie psychiczne. Tym samym, niezwykle ważne jest, by pielęgnować relacje z sąsiadami i nie dopuścić do tego, by życie niejako w zamknięciu, wywarło na nas negatywny wpływ.

 

Na niekorzyść osiedli zamkniętych przemawia również brak prywatności, będący efektem ubocznym całodobowej ochrony. Dodatkowo, w poszczególnych przypadkach wizyty u mieszkańców mogą być nieco utrudnione. Administracja niektórych osiedli wymaga weryfikacji tożsamości osób wchodzących na jego teren, a samo przeprowadzenie tej procedury może generować wiele problemów.

 

Warto również podkreślić, że bezpieczeństwo mieszkańców, bywa czasami jedynie pozorne. Mimo podjętych środków, takich jak całodobowy monitoring i wynajęcie firmy ochroniarskiej, akty przestępczości występują także na osiedlach zamkniętych i mimo usilnych starań, nie sposób ich całkowicie wyeliminować.

 

 

ulubione
Obrys