Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Najczęstsze błędów inwestorów na rynku nieruchomości - GdzieDOM.pl

7 najczęstszych błędów popełnianych przez inwestorów

Zamierzasz zainwestować w dom jednorodzinny lub mieszkanie, jednak nie masz doświadczenia na rynku nieruchomości? Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w charakterze inwestora, zapoznaj się z naszym artykułem. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie błędy najczęściej popełniają niedoświadczeni inwestorzy i jak można ich uniknąć.

 

Jakie błędy popełniają początkujący inwestorzy na rynku nieruchomości?

Na opłacalność naszej inwestycji ma wpływ wiele czynników. Niestety bardzo często brak doświadczenia w dziedzinie nieruchomości sprawia, że inwestorzy błędnie lokują swój kapitał. W konsekwencji zakupiony dom lub mieszkanie generuje przede wszystkim koszty, zamiast przynosić zyski. Jak uniknąć takiej sytuacji? Poniżej przedstawiamy błędy, których każdy inwestor powinien się wystrzegać.

 

  • Podejmowanie decyzji pod wpływem chwili

Pośpiech zazwyczaj jest bardzo złym doradcą – nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku inwestycji w nieruchomości. Pozornie atrakcyjne oferty z ograniczoną czasowo dostępnością są niezwykle skutecznym haczykiem na niedoświadczonych inwestorów. Niekiedy podejmują oni nierozsądne decyzje pod wpływem chwili, ponieważ wychodzą z założenia, że jest to najlepsza oferta, na jaką w obecnej sytuacji mogą liczyć. Niestety w niektórych sytuacjach taki pośpiech może się zwyczajnie nie opłacić. Przed zakupem konkretnej nieruchomości trzeba dokładnie przeanalizować zarówno jej wady, jak i zalety - a na to trzeba przeznaczyć odpowiednią ilość czasu.

 

  • Lekkomyślność

Jednymi z najczęstszych grzechów inwestorów są lekkomyślność oraz łatwowierność. Przed zakupem nieruchomości należy rzetelnie zweryfikować sprzedawcę, a na etapie podpisywania dokumentów dokładnie wczytać się w ich treść. Takie podejście może zmniejszyć ryzyko, np. utraty części kapitału po dokonanej inwestycji z powodu niezwrócenia uwagi na pewne zapisy w umowie.

  • Brak negocjacji warunków cenowych

Niekiedy inwestorzy bardzo szybko przystają na warunki cenowe, które zaproponował im sprzedający. Obawiają się, że przedstawienie własnej, niższej oferty urazi dotychczasowego właściciela i natychmiastowo zakończy on prowadzone rozmowy. Jednak w niektórych przypadkach warto zaryzykować i rozpocząć negocjacje od niższej kwoty.

 

  • Brak rzetelnej analizy rynku

Dokładna analiza ofert nieruchomości z różnych źródeł, znacząco zwiększy szansę na znalezienie domu lub mieszkania, który najbardziej odpowiada potrzebom i możliwościom finansowym inwestora. Jednak ze względu na słabe rozeznanie w aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości, osoba niedoświadczona bez pomocy specjalisty może nie dotrzeć do najlepszych ofert. Pośrednik lub agencja nieruchomości mogą przeprowadzić dla nas rzetelną analizę rynku i znaleźć lokum, spełniające nasze wymagania oraz mieszące się w określonym budżecie.

 

 

Inwestor kupujący nieruchomość
Efektywne inwestowanie w nieruchomości wymaga specjalistycznej wiedzy

 

  • Inwestowanie w najtańsze nieruchomości

Cena konkretnej nieruchomości to jeden z głównych czynników decydujących o tym, czy danej inwestycji dokonamy lub z niej zrezygnujemy. Jednak niska cena powinna być dla nas pewnego rodzaju ostrzeżeniem. Być może stan techniczny nieruchomości pozostawia wiele do życzenia i trzeba będzie przeprowadzić remont generalny, co wygeneruje spore koszty już na samym początku – jeszcze zanim zaczniemy na niej zarabiać. Jeśli sprzedawca oferuje nam zaskakująco niską cenę, przed podjęciem decyzji należy przeprowadzić bardzo dokładne oględziny nieruchomości. Pomoże nam to oszacować koszty potencjalnych napraw lub przebudowy lokalu, a tym samym – opłacalność inwestycji.

 

  • Brak świadomości ryzyka

Niekiedy niedoświadczeni inwestorzy mają zbyt wysokie wymagania w stosunku do swoich możliwości oraz aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Jeszcze przed rozpoczęciem przeglądania ogłoszeń trzeba oszacować, ile jesteśmy w stanie realnie zainwestować i jakiego zwrotu z dokonanej inwestycji oczekujemy. Musimy jednak uświadomić sobie istniejące ryzyko i zaakceptować fakt, że na zakupie konkretnego lokum możemy stracić. Zakładanie, że nieruchomość będzie generowała wyłącznie zyski, jest bardzo dużym błędem początkujących inwestorów.

 

  • Niekorzystanie z pomocy specjalistów

W przypadku osób, które nie znają mechanizmów, rządzących rynkiem nieruchomości, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Niestety wielu inwestorów woli działać na własną rękę i z powodu swojej niewystarczającej wiedzy podejmuje błędne, kosztowne decyzje. Pomoc specjalistów może być niezwykle przydatna przy obsłudze zakupionej nieruchomości. Jeśli inwestujemy w dom lub mieszkanie na wynajem, warto skorzystać z usług fachowców np. przy tworzeniu umów z najemcami. Specjalistycznej wiedzy wymaga także samo zarządzanie lokum – na fachową obsługę w tym zakresie bardzo często decydują się osoby, które dokonały inwestycji w nieruchomości na wynajem w kurortach turystycznych.

 

Jeśli aktualnie szukasz atrakcyjnych ofert nieruchomości, sprawdź ogłoszenia w naszym serwisie GdzieDOM.pl. Zapewniamy oferty domów jednorodzinnych, działek, garaży, inwestycji deweloperskich oraz lokali użytkowych na sprzedaż i wynajem. Każde ogłoszenie zawiera precyzyjny obrys nieruchomości, zamieszczony na mapie Google, dzięki czemu możesz poznać jej dokładną lokalizację, nie wychodząc z domu.

 

 

 

ulubione
Obrys