Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Mieszkanie w stylu vintage - GdzieDOM.pl

Mieszkanie w stylu vintage

Jednym z największych trendów we współczesnej aranżacji wnętrz jest nostalgiczny styl vintage. Łączy on w sobie elementy charakterystyczne dla minionej epoki oraz nowoczesne akcenty. Dowiedz się, jak urządzić własne mieszkanie, aby najwierniej odpowiadało zasadom stylu vintage.

 

Mieszkanie w stylu vintage

 

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Styl vintage zdobywa szturmem serca miłośników designu. Jest on niezwykle popularny zarówno w branży modowej, jak i wnętrzarskiej. Jego istotą jest poszukiwanie przedmiotów, które szlachetnie się starzeją. Tym samym, prawdziwych perełek vintage nie znajdziemy w sieciowych sklepach meblowych, a na pchlich targach, aukcjach internetowych, czy też wśród pamiątek rodzinnych. Warto podkreślić, że pasjonaci tego stylu, uznają za vintage jedynie przedmioty mające minimum 25 lat.

 

Mieszkania urządzone w tym stylu mają indywidualny charakter i bardzo specyficzny klimat. Aby nie przytłoczyć wnętrza nadmierną ilością starych przedmiotów, należy przełamać je akcentami współczesnymi i fantazyjnymi, kolorowymi dodatkami, które doskonale odzwierciedlą osobowość właściciela. Istotą vintage nie jest bowiem uzyskanie muzealnego charakteru pomieszczenia, a stosowanie kontrastów − łączenie różnych stylów, które zapewnią nam nietuzinkowy efekt. W aranżacji wnętrz w klimacie retro można pozwolić sobie zarówno na stosowanie bardziej wyrazistych barw, jak i kolorów nieco spokojniejszych, jaśniejszych, czy też odcieni sepii.  

 

Urządzając mieszkanie w stylu retro, warto jednak pamiętać o tym, by we wnętrzu stylizowanym na wzór minionej epoki, umieścić nowoczesne wyposażenie. Lub w drugą stronę – do współcześnie wyglądającego pomieszczenia, wprowadzić starsze meble i dekoracje.

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage?

Styl vintage charakteryzuje się dużą różnorodnością wzorów. Najpopularniejszymi są grochy oraz pasy, które wprowadzą do pomieszczenia klimat retro rodem z lat 60. Doskonale prezentują się one na różnego rodzaju tkaninach – zasłonach, poduszkach, tapicerkach, czy też obrusach. Najlepiej wybierać materiały z bawełny, poliestru, dobrze sprawdzi się także len. Bardzo stylowym dodatkiem do każdego pomieszczenia, będzie również oryginalna grafika bądź obraz, które z powodzeniem ożywią wnętrze. Należy jednak pamiętać, by dobierając odpowiednie wyposażenie swojego mieszkania, zachować spójność kolorystyczną między jego wszystkimi elementami, a także równowagę między antykami a akcesoriami nowoczesnymi. Dzięki temu unikniemy chaosu i wrażenia przestylizowania wnętrza.

 

Istotnym elementem mieszkania urządzonego w stylu retro są ponadczasowe, drewniane meble, na których czas odcisnął już swoje piętno. Są to bardzo często przedmioty z drugiej ręki, które dzięki nam mogą zyskać drugie życie. Można powiedzieć, że vintage w pewnym sensie, skupia się na tworzeniu nowych wariacji na temat starych mebli, przez ich przerabianie i odnawianie. Tym samym, warto wspomnieć o ogromnej zalecie decyzji urządzenia mieszkania w takim stylu – nasz budżet znacząco nie ucierpi, ponieważ większość prac możemy wykonać sami. Bardzo ciekawym sposobem na odnowienie starego mebla, może być np. uatrakcyjnienie go stylową, wzorzystą tapicerką.

 

Ogromną rolę we wnętrzach retro odgrywają charakterystyczne, często dosyć ekstrawaganckie dodatki. Warto zatem, aby znalazły się w nich takie dekoracje, jak zegar z kukułką, żyrandol, lampa z abażurem, pamiątki rodzinne, porcelana, czy też kuchenny czajnik z gwizdkiem. Dodatkowo, klimatu naszemu wnętrzu doda również stylowy dywan, który uczyni je także bardziej przytulnym.

 

Warto uświadomić sobie, że urządzenie wnętrz w stylu retro będzie wymagało od nas wiele kreatywności i inwencji twórczej. Jednak ukoronowaniem ciężkiej pracy, jest spektakularny, a co najważniejsze – jedyny w swoim rodzaju, wygląd naszego mieszkania, które będzie przez długi czas zachwycało niebanalnym klimatem.

 

 

ulubione
Obrys