Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Jak kupić nieruchomość z rynku wtórnego? - GdzieDOM.pl

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego krok po kroku

Planujesz zakup nieruchomości z rynku wtórnego? Dowiedz się, jak wyglądają poszczególne etapy tego procesu. Sprawdź, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas zakupu nieruchomości z rynku wtórego i w jaki sposób najszybciej sfinalizować transakcję. 

 

Inwestycja na rynku wtórnym - najważniejsze etapy

Zakup nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na inwestycję na rynku pierwotnym lub wtórnym, uprzednia weryfikacja konkretnych aspektów oferty jest koniecznością. Jednak warto uświadomić sobie, że w każdym z tych przypadków proces kupna nieruchomości może nieco się różnić.

 

Ze względu na specyfikę rynku wtórnego przed dokonaniem inwestycji powinieneś przeprowadzić rzetelny rekonesans zarówno samej nieruchomości, jak i jej dokumentacji oraz historii. Niezwykle istotne jest także jasne określenie swoich możliwości finansowych przed rozpoczęciem poszukiwań nieruchomości. Przedstawiamy, jak krok po kroku kupić nieruchomość z rynku wtórnego.

 

Określ swoje możliwości finansowe

Pierwszym krokiem w procesie zakupu nieruchomości powinna być rzetelna kalkulacja budżetu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na planowaną inwestycję. Określone kryterium cenowe zawęzi, a tym samym znacząco usprawni późniejsze poszukiwania najlepszej dla nas oferty. Obecnie wiele osób decyduje się na sfinansowanie zakupu nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego. Dlatego na początkowym etapie należy sprawdzić swoją zdolność kredytową i określić wysokość wkładu własnego. Należy pamiętać, że aktualnie stanowi on 10% ceny konkretnej nieruchomości.  

 

atrakcyjne nieruchomości - rynek wtórny
Inwestycja na rynku wtórnym może być bardzo korzystna pod względem finansowym

 

Zweryfikuj dokumentację nieruchomości

Po znalezieniu atrakcyjnej dla nas oferty nieruchomości należy zweryfikować najważniejsze kwestie prawne związane z wybranym lokum. Rzetelnie sprawdzając jej dokumentację, możemy uniknąć w przyszłości nieprzyjemnego zaskoczenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, należy koniecznie zweryfikować księgę wieczystą nieruchomości. Można zrobić to za pomocą elektronicznego rejestru ksiąg, który znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości - https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do

 

Dzięki weryfikacji księgi wieczystej możemy uzyskać następujące informacje:

  • wielkość nieruchomości,
  • dane właściciela,
  • forma własności,
  • obciążenie prawami na rzecz osób trzecich - należy upewnić się, czy w księdze wieczystej nie ma wpisu m.in. o umowie dożywocia lub pierwokupu,
  • potencjalne obciążenie nieruchomości hipoteką.

Obecnego właściciela mieszkania należy poprosić o przedstawienie dokumentów zaświadczających o tym, że nikt poza nim nie ma prawa do danej nieruchomości, o braku innych zameldowanych w niej osób, a także aktu notarialnego - będzie on stanowił potwierdzenie posiadania praw do danej nieruchomości w przypadku braku księgi wieczystej. Co więcej, warto także upewnić się, że dotychczasowy lokator uregulował wszystkie należności związane z mediami i opłaty czynszowe.

 

Sprawdź stan techniczny wybranego domu lub mieszkanie 

Zakup nieruchomości z rynku wtórnego wiąże się z koniecznością przeprowadzenia bardzo dokładnego rekonesansu jej stanu technicznego. Sprawdzenia wymagają m.in. instalacje elektryczne, stan okien i podłóg, a także wykończenia. Warto upewnić się, czy w widocznych miejscach nie ma śladów różnego rodzaju zniszczeń. Konieczność przeprowadzania szeregu napraw, sprawi,  że już na samym początku będziemy musieli ponieść znaczące koszty na remont.

 

Niezbędne formalności

Jeśli upewnisz się, że zarówno stan prawny, jak i techniczny wybranej nieruchomości nie budzą żadnych zastrzeżeń, przyjdzie czas na dopełnienie niezbędnych formalności. Decydując się na zakup domu lub mieszkania, warto podpisać z właścicielem umowę przedwstępną. Będzie to dla nas swego rodzaju ochrona przed jego potencjalną rezygnacją ze sprzedaży. Do umowy warto dołączyć także protokół, w którym opisany zostanie stan wyposażenia pozostawionego przez sprzedającego. Następnie należy upewnić się, że ostateczna umowa kupna-sprzedaży zawiera wszystkie dotychczasowe ustalenia. W celu podpisania aktu notarialnego należy skompletować następujące dokumenty:

  • odpis od księgi wieczystej, 
  • podstawę nabycia nieruchomości przez jej dotychczasowego właściciela,
  • uprzednio zawartą umowę kredytową,
  • dokument potwierdzający, że wszystkie opłaty czynszowe zostały uregulowane.

Pamiętaj, że po podpisaniu aktu notarialnego i uregulowaniu ustalonych opłat na rzecz dotychczasowego właściciela, masz obowiązek zapłacić także podatek od czynności cywilnoprawnych. Do 14 dni od momentu kupna, powinieneś zgłosić nabycie nieruchomości w urzędzie miasta. Na tej podstawie zostanie ustalony obowiązek podatkowy od nieruchomości.  

 

Jesteś w trakcie poszukiwań swojego wymarzonego domu? Sprawdź ogłoszenia nieruchomości w serwisie GdzieDOM.pl. Na naszym portalu znajdziesz atrakcyjne domy jednorodzinne z rynku wtórnego i pierwotnego.


 

 

 

ulubione
Obrys