Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu? - GdzieDOM.pl

10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie domu

Zakup domu to prawdopodobnie jedna z najważniejszych decyzji, które podejmiesz w życiu. Rozsądne podejście i wnikliwość przy wyborze konkretnej oferty sprawi, że staniesz się właścicielem wymarzonej nieruchomości. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę w szczególności, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu domu.

 

Zakup nieruchomości - co trzeba sprawdzić?

Oferta domów na sprzedaż na rynku wtórym jest niezwykle bogata. W zależności od własnych potrzeb oraz możliwości finansowych możemy wybierać spośród bliźniaków, segmentów, czy też domów wolnostojących. Warto zaznaczyć, że przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wnikliwie przeanalizować zarówno techniczne parametry interesującego nas budynku, jak i najważniejsze kwestie formalne.

 

1. Lokalizacja

Lokalizacja nieruchomości to bardzo istotny aspekt oferty. Dostępność do różnego rodzaju udogodnień, bliskość sklepów, restauracji oraz szkół i dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta bardzo często okazują się decydującymi czynnikami. Co więcej, odpowiednio wcześnie warto zapoznać się z inwestycjami, które są planowane na danym obszarze. Sprawdzenie planu zagospodarowania, pomoże to uniknąć nam sytuacji, w której sielankowa dzielnica, gdzie znaleźliśmy atrakcyjną nieruchomości, może za pewien czas zmienić się nie do poznania.

 

2. Sąsiedztwo

 Bardzo ważne jest także sąsiedztwo interesującej nas nieruchomości. Przy zakupie domu wolnostojącego warto wziąć pod uwagę m.in. na odległość między naszą potencjalną działką a tą zlokalizowaną się w jej pobliżu. Istotny jest także typ budynku, który się na niej znajduje - czy jest to standardowy budynek mieszkalny, punkt usługowy, czy też zakład, którego sąsiedztwo może okazać się uciążliwe ze względu na hałas.

 

Teraz masz możliwość sprawdzenia sąsiedztwa działki bez wychodzenia z domu. Korzystając z serwisu GdzieDOM, możesz przeglądać obrysy nieruchomości na mapie Google. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować lokalizację działki, sprawdzić miejsce przyłączy, a także zobaczyć dokładne granice przebiegu działki.

 

3. Powierzchnia i granice działki

Podejmując decyzję o kupnie nieruchomości, odpowiednio wcześnie należy udać się do wydziału geodezji w urzędzie gminy. Taka wizyta ma na celu sprawdzenie, ile wynosi powierzchnia interesującej nas działki oraz ustalenie dokładnego miejsca przebiegu jej granic. Posiadając te informacje, będziemy mogli porównać, czy rzeczywiste wymiary danej działki są zgodne z danymi zawartymi w wypisie z ewidencji gruntów. 

 

4. Stan prawny nieruchomości

Przed zakupem domu należy sprawdzić także stan prawny danej nieruchomości. Analizując informacje zawarte w księdze wieczystej, możemy dowiedzieć się, kto jest jej prawowitym właścicielem. Co więcej, jeśli inne osoby mają do niej jakiekolwiek prawa, także tam znajdziemy potwierdzający to zapis. W księdze hipotecznej zostanie zawarta również informacja o obciążeniu hipotecznym nieruchomości.

 

5. Umowa przedwstępna

Swego rodzaju zabezpieczeniem przed rezygnacją ze sprzedaży nieruchomości przez jej właściciela, jest zawarcie z nim umowy przedwstępnej. Takich formalności najlepiej dopełnić u notariusza. Zawierając umowę przedwstępną, osoba kupująca dom powinna uregulować tzw. zadatek - zazwyczaj jest to kwota w wysokości ok. 10% ceny konkretnej nieruchomości. Warto podkreślić, że w przypadku zerwania umowy z winy kupca wpłacone uprzednio pieniądze przepadają. Natomiast, jeśli to osoba sprzedająca dom nie dotrzyma wcześniejszych ustaleń, zawarta umowa zobowiązuje ją do zwrócenia kupującemu dwukrotności wpłaconego zadatku.

 

6. Stan techniczny domu

Rzetelne sprawdzenie stanu technicznego nieruchomości przed dokonaniem jej zakupu to absolutna konieczność. Taką inspekcję budynku najlepiej odbyć wraz ze specjalistą, który fachowo oceni, jakie elementy konstrukcji nadają się do wymiany i oszacuje koszty potencjalnych napraw. Należy zwrócić szczególną uwagę na różnego rodzaju pęknięcia, oznaki wilgoci oraz grzyby.

 

Odpowiednio wcześnie trzeba sprawdzić stan dachu - zaalarmować powinny nas ślady przecieków. Kolejnymi elementami, które wymagają uważnej inspekcji, są m.in. instalacja wodociągowa i elektryczna, rynny, komin, okna oraz drzwi.

 

7. Zakup domu w stanie surowym

Decyzja o zakupie nieruchomości w stanie surowym ma wiele zalet – zyskujemy ogromną swobodę w zakresie aranżacji przyszłego domu. Aby w przyszłości uniknąć opóźnienia rozpoczęcia prac budowlanych oraz remontowych, należy wcześniej sprawdzić jej dziennik budowy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na datę ostatniego zapisu, który został w niej dokonany. Jeśli okres ten przekracza 2 lata, trzeba uzyskać nowe pozwolenie na budowę.

 

8. Niezbędne dokumenty

Po dokonaniu transakcji zakupu nieruchomości, były właściciel domu przekaże nam zestaw dokumentów, które zaświadczają o zgodności z prawem budowlanym. Wśród nich powinny znaleźć się m.in.

  • dziennik budowy,
  • pozwolenie na budowę,
  • projekt domu,
  • geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza,
  • umowy na wodę, prąd i gaz oraz zapłacone rachunki,
  • certyfikaty materiałów budowlanych, które zostały zastosowane podczas budowy,
  • protokoły przeprowadzanych kontroli instalacji gazowych,
  • protokoły odbioru przyłączy oraz domu.

 

9. Wyposażenie

Jeśli planujemy zakup domu z rynku wtórego, z obecnym właścicielem na pewno należy poruszyć kwestię wyposażenia. Meble oraz urządzenia, które mają zostać w budynku, najlepiej spisać w protokole, będącym załącznikiem do zawieranej umowy kupna-sprzedaży.

 

10. Opłaty notarialne

Umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego – w przeciwnym razie jest nieważna. Tym samym, na końcowym etapie zakupu domu jesteśmy zobowiązani do uiszczenia opłat notarialnych. Zalicza się do nich taksę notarialną, opłaty sądowe oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

 

 

 

 

ulubione
Obrys