Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Trendy na rynku nieruchomości - GdzieDOM.pl

Trendy na rynku nieruchomości

Zastanawiasz się jak wygląda rynek nieruchomości w 2017 r.?  Zmiany na polskim rynku nieruchomości wynikają z szeregu zależności gospodarczych, politycznych, jak i wynikających z przyjętego przez Polaków stylu życia. Przygotowaliśmy zestawienie 9 trendów, które kształtowały i z pewnością w kolejnych miesiącach będą kształtować polski rynek nieruchomości.

 

Sprawdź, przed jakimi wyzwaniami stanął rynek nieruchomości w 2017 r. Prezentujemy 9 trendów, które dominują na polskim rynku nieruchomości:

  1. Wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych – wprowadzony podatek bankowy spowodował podniesienie poziomu oprocentowania dla nowo udzielonych kredytów. To bezpośrednio przekłada się na wyższy poziom miesięcznej raty kredytu hipotecznego. Wyższy koszt kredytu sprawi, że w 2017 r. poszukiwane będą przede wszystkim nieruchomości tańsze, często te położone w peryferyjnych dzielnicach lub nieruchomości o mniejszej powierzchni.
  2. Większe zainteresowanie zakupem mieszkań niż domów – ze względu na rosnące koszty kredytu hipotecznego Polacy będą częściej decydowali się na zakup mieszkania, aniżeli domu wolnostojącego. Takie podejście wynika z kilku czynników. Poza oczywistą kwestią niższych kosztów zakupu mieszkania są także łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu. Dodatkowo zwiększa się mobilność młodych osób oraz ich predyspozycje do zmiany miejsca zamieszkania. Oznacza to, że coraz częściej kupujemy mieszkanie z myślą o możliwości jego zmiany lub sprzedaży. Dużo łatwiej jest znaleźć nabywców na zakup lub wynajęcie mieszkania lub domu. Dlatego też to właśnie mieszkania będą cieszyły się dużo większą popularności wśród kupujących.
  3. Większe zainteresowanie budową mniejszych domów – wzrost kosztu kredytu hipotecznego  przekłada się na także na wyższy koszt budowy domu. Z tego powodu osoby rozważające budowę własnego domu, najczęściej będą decydowały się na wybór projektów ze  stosunkowo małym metrażem. Ponadto mniejszy metraż będzie podyktowany także innymi czynnikami m.in. chęcią budowy domu w pobliżu centrum miejscowości. Wysoki koszt działek, a także stosunkowo ograniczona powierzchnia działek znajdujących się w centrum będzie miała przełożenie na powierzchnię budowanego na niej domu.
  4. Poszukiwanie mieszkań / domów w bliskim otoczeniu udogodnień infrastrukturalnych – kupujący nieruchomość, coraz częściej przywiązują kluczową rolę do lokalizacji mieszkania lub nieruchomości. W wielu miejscach widoczne jest zwiększenie zainteresowania zakupem mieszkań w miastach, ze względu na dobre połączenia komunikacyjne, a także dostępność do obiektów infrastruktury miejskiej.
  5. Niesłabnące zainteresowanie programem MDM – w pierwszym kwartale 2017 r. oczekuje się ogromnej ilości wniosków o dopłaty z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Niestety ze względu na ograniczoną pulę środków, która pozostała do wykorzystania, ocenia się, iż środki mogą wyczerpać się w bardzo krótkim okresie czasu. Możliwe będzie staranie się o dopłatę z programu MDM w 2018 r., jednakże także w tym przypadku trzeb się liczyć z szybkim wyczerpaniem się puli środków.
  6. Wyższość zakupu mieszkania nad jego wynajmem – niezmienne pozostają preferencje Polaków w zakresie poglądów na posiadanie mieszkania. Zdecydowana większość Polaków woli być właścicielem nieruchomości, aniżeli korzystać z niej na zasadzie wynajmu. Najem jest najczęściej uznawany jako sytuacja przejściowa. Istotnym sygnałem, który ma znacząco zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami na wynajem, jest nowy program rządowy 'Mieszkanie+'. Budowa mieszkań przeznaczonych do wynajęcia ma być coraz to ważniejszym segmentem dla developerów. W 2018 r. mają być gotowe pierwsze mieszkania wybudowane w ramach programu 'Mieszkanie+' głównie w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Katowice.
  7. Niewystarczająca liczba mieszkań do wynajęcia w dużych miastach – ze względu na łatwość znalezienia pracy, a także dużą dostępność do obiektów infrastruktury miejskiej, mieszkania w miastach cieszą się dużą popularnością. Rosnące inwestycje w miastach, przekładają się coraz to większą liczbę ofert pracy w dużych miastach. Razem z dużą liczbą nowych miejsc pracy, rośnie zainteresowanie zakupem mieszkania w miastach. Niewystarczająca podaż przekłada się na wysokie ceny zakupu mieszkań w centrach miast. We wrześniu 2016 r. niesprzedane nieruchomości stanowiły niecałe 5% miesięcznych zapasów. Utrzymujący się niski poziom zapasów nieruchomości przekłada się bezpośrednio na wysoki poziom cen nieruchomości.
  8. Wyższy poziom wkładu własnego – inwestorzy będą wymagali wpłaty większego wkładu własnego sięgającego poziomu 15% - 20%. Narzuca to konieczność posiadania odpowiednio dużego wkładu już na starcie. Należy także pamiętać, że wkład własny to nie wszystko. Na samym początku kupujący musi także ponieść koszty notarialne, podatki, opłaty sądowe, a często także koszty pośrednictwa. Wyższy poziom wymaganego wkładu własnego przełoży się bezpośrednio na większą trudność w pozyskaniu kredytu hipotecznego.
  9. Wzmożone zainteresowanie wynajęciem eleganckich biur w centrach dużych aglomeracji miejskich – W następstwie Brexitu wiele angielskich firm rozważa przeniesienie swojej siedziby do naszego kraju. Ogromna różnica w kosztach wynajęcia i prowadzenia biura, a także łatwy dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej może zachęcić angielskie firmy do zmiany swojej lokalizacji.

 

 

ulubione
Obrys