Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Jak urządzić funkcjonalny salon? - GdzieDOM.pl

Nowoczesna i funkcjonalna aranżacja salonu

Pokój dzienny to serce Twojego domu. Powinien być miejscem, w którym możesz się zrelaksować, ale także, jeśli zajdzie taka potrzeba, efektywnie pracować. Salon, aby należycie spełniał swoje funkcje, musi być zarówno komfortowy i przytulny dla domowników, jak i w pełni funkcjonalny. Sprawdź, jakie tricki aranżacyjne możesz zastosować w swoim domu, aby praktycznie urządzić pokój dzienny.

 

Funkcjonalny salon – wydzielanie stref w pokoju dziennym

Kupiłeś dom jednorodzinny i zastanawiasz się, jakie rozwiązania aranżacyjne zastosować, by Twój pokój dzienny był w pełni funkcjonalny? Podczas urządzania salonu należy wziąć pod uwagę zarówno jego design, jak i odpowiednią organizację przestrzeni. Ten drugi aspekt podczas aranżacji funkcjonalnego pomieszczenia jest kluczowy. W pokoju dziennym powinniśmy wydzielić, umiejętnie rozplanować i urządzić poszczególne strefy. Dzięki zastosowaniu tzw. układu otwartego korzystanie z salonu stanie się niezwykle wygodne zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych domowników. 

 

Każda ze stref wydzielonych w Twoim salonie ma z założenia pełnić inne funkcje. Jednak warto zaznaczyć, że mimo swojej pozornej odrębności powinny być ze sobą spójne pod względem aranżacyjnym. Podstawowym celem takiej organizacji przestrzeni w pokoju dziennego jest stworzenie praktycznego pomieszczenia, w którym każdy będzie czuł się komfortowo.

 

Ważne jest, by poszczególne strefy ze sobą nie kolidowały. Ich odrębność możemy zaznaczyć za pomocą zróżnicowanej kolorystyki wyposażenia lub ścian, różnorodnych materiałów wykończeniowych, odpowiedniego rozmieszczenia mebli, a także zastosowania różnych typów oświetlenia w konkretnych miejscach. Bardzo istotne jest także zapewnienie zarówno domownikom, jak i odwiedzającym nas gościom pełnej swobody ruchów – należy zadbać o to, by przemieszczanie się między konkretnymi strefami było, jak najbardziej komfortowe.  Dostęp do poszczególnych części pokoju nie może być utrudniony, np. przez chaotyczne rozstawienie mebli. Między konkretnymi strefami należy wyznaczyć tzw. ścieżki komunikacyjne – podaje się, że ich minimalna szerokość powinna wynosić ok. 100 – 120 cm.  

 

Jakie strefy powinny znaleźć się w salonie?

W zależności od potrzeb domowników salon może pełnić rozmaite funkcje. Oto strefy, które warto wydzielić w pokoju dziennym podczas jego aranżacji. Doradzamy, co powinno znaleźć się w każdej z nich, by komfort użytkowania był jak najwyższy.

 

Strefa relaksu

Część wypoczynkowa to bez wątpliwości jedna z najważniejszych stref Twojego salonu. Umieść w niej telewizor, stolik kawowy oraz wygodną kanapę, na której będziesz mógł z powodzeniem zrelaksować się po ciężkim dniu. Wiele osób decyduje się umiejscowić siedzisko w centralnym punkcie pomieszczenia, zaznaczając odrębność tej strefy np. dywanem, który dodatkowo nadaje wnętrzu przytulności. Jeśli posiadasz liczną rodzinę lub chcesz odpowiednio przygotować się do wizyty przyjaciół, warto także zadbać o dodatkowe fotele lub pufy. Koniecznie zadbaj także o odpowiednie oświetlenie - bardzo dobrym rozwiązaniem może być zarówno oświetlenie górne, jak i postawienie przy kanapie lampy stojącej. 

 

wnętrze salonu
Komfortowa strefa wypoczynkowa w pokoju dziennym

 

Strefa do pracy 

W pokoju dziennym możesz zaaranżować też specjalne miejsce do pracy, jeśli nie masz możliwości stworzenia gabinetu w odrębnym pomieszczeniu. W tym celu wydziel w nim miejsce na biurko, lampkę, regał na niezbędne rzeczy oraz komfortowe siedzisko. Aranżując taką przestrzeń w swoim salonie, warto zadbać o to, by strefa ta nie dominowała w pomieszczeniu, a była jedynie jej dopełnieniem. Najlepiej oddzielić ją od części wypoczynkowej, np. za pomocą parawanu, regału lub ścianki działowej - jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże. Tym sposobem zapewnimy sobie prywatność i spokój, dzięki któremu nasza praca stanie się znacznie efektywniejsza. Natomiast w przypadku wysokich pomieszczeń, bardzo dobrym rozwiązaniem może być budowa antresoli i wydzielenie na niej kącika do pracy.

 

Strefa jadalniana

W swoim salonie warto wydzielić także strefę, w której będziemy mogli spożywać posiłki w towarzystwie rodziny w pełni komfortowych warunkach. Część pokoju dziennego możemy przeznaczyć na jadalnię. Jeśli istnieje taka możliwość, tę funkcję może pełnić jeszcze niezagospodarowana wnęka - w takiej przestrzeni z powodzeniem zaaranżujesz nowoczesny kącik jadalniany. Twój salon łączy się z kuchnią? To daje Ci ciekawe możliwości aranżacyjne. Kuchnię od pokoju dziennego możesz oddzielić efektowną wyspą i w tym miejscu stworzyć np. kącik kawowy.


 

 

 

ulubione
Obrys