Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Mieszkanie dla studenta – zasady bezpiecznego i taniego wynajmu mieszkania - GdzieDOM.pl

Mieszkanie dla studenta – zasady bezpiecznego i taniego wynajmu mieszkania

Wynajem mieszkania to rozwiązanie szczególnie często praktykowane przez studentów, którzy to szukają przede wszystkim taniego lokum, charakteryzującego się dobrymi warunkami i dogodną lokalizacją. Niestety niejednokrotnie padają oni ofiarą nieuczciwych najemców, którzy korzystają z braku doświadczenia i niewystarczającej wiedzy przyszłych lokatorów. Radzimy, jak uniknąć takich sytuacji i wynająć mieszkanie tanio, a przede wszystkim – bezpiecznie.

 

Zdjęcie studentów w parku

 

Gdzie szukać ofert mieszkań do wynajęcia?

Uczciwość najemcy, który jest dla nas całkowicie obcą osobą, za każdym razem nastręcza pewnych wątpliwość i budzi w nas niepokój. W trosce o swoje bezpieczeństwo finansowe zdecydowanie chętniej decydujemy się skorzystać z oferty złożonej przez naszych znajomych, rodzinę, bądź też kogoś przez nich zarekomendowanego. Dlatego zawsze na początkowym etapie szukania właściwego lokum, warto rozeznać się, czy lokatora nie poszukuje, któraś z zaufanych osób. Gdy takie rozwiązanie nie przyniesie satysfakcjonujących skutków, należy rozważyć pozostałe opcje.

 

Jedną z najpowszechniejszych metod szukania lokum do wynajęcia jest korzystanie z różnego rodzaju portali internetowych, na których umieszczane są oferty najmu. Są one aktualizowane na bieżąco, dlatego stanowią doskonałą bazę dostępnych mieszkań. Ustawiając w wyszukiwarce interesujące nas kryteria, jesteśmy w stanie dotrzeć niezwykle szybko do propozycji odpowiadających naszym wymaganiom finansowym, metrażowym i lokalizacyjnym. Warto jednak na samym początku zapoznać się z opiniami innych internautów, którzy wskażą nam serwisy, zawierające najbardziej rzetelne i uczciwe oferty, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko natrafienia na oszusta.

 

Inną metodą, która ułatwi nam znalezienie odpowiedniego mieszkania, jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości. Warto podkreślić, że niezwykle istotna jest w tym przypadku renoma konkretnego pośrednika, z którą należy uprzednio dokładnie zapoznać się, aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemności na etapie dalszej współpracy. Decydując się na skorzystanie z usług agencji, zawieramy z nią umowę, wymagającą każdorazowo odpowiedniego przeanalizowania. Będzie ona korzystna dla nas tylko w jednym przypadku – gdy zostaniemy zobowiązani do uiszczenia płatności za usługi pośrednika dopiero po znalezieniu przez niego odpowiadającego nam lokum i podpisaniu umowy najmu. Co więcej, powinien on uprzednio sprawdzić, jaki stan prawny ma nieruchomość, a także zweryfikować prawdziwość dokumentów dotyczących danego lokalu, które posiada jego właściciel. Gdy te warunki nie zostaną spełnione, bezsprzecznie należy poszukać innej agencji. 

 

Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania do wynajęcia?

Aby znaleźć lokal odpowiadający naszym oczekiwaniom, jego poszukiwania należy rozpocząć z należytym wyprzedzeniem. W przypadku mieszkania studenckiego na nadchodzący rok akademicki warto zacząć przeglądać oferty najmu już w lipcu bądź sierpniu. Wybór lokali będzie znacznie większy, a co za tym idzie, zyskamy większe szanse na znalezienie lokum atrakcyjnego pod względem finansowym. Aby skutecznie obniżyć koszt wynajmu, warto również zastanowić się nad zamieszkaniem ze współlokatorami, z którymi będzie można dzielić wydatki.

 

Należy zwrócić uwagę, że to wcale nie poszukiwanie wymarzonego lokalu jest najbardziej problematycznym etapem procedury najmu. Znacząca jest także kwestia odpowiedniego udokumentowania zawieranej transakcji. Umowa, którą podpisuje najemca, powinna być kompletna – zawierać miejsce i datę jej sporządzenia, a także odpowiednie wyróżnienie właściciela lokalu i osoby, która od tego momentu będzie go wynajmować. Co więcej, należy zadbać również o to, by zostały w niej wyszczególnione prawa i obowiązki każdej ze stron. Oprócz umowy najmu warto sporządzić również protokół zdawczo-odbiorczy, w którym zostanie dokładnie opisany zastany stan lokalu, włączając w tym jego wyposażenie.

 

Trzeba także zwrócić uwagę na czas, w jakim umowa najmu będzie nas obowiązywała. Funkcjonują jej następujące rodzaje – na czas określony i nieokreślony. W pierwszym przypadku niemożliwe jest wcześniejsze wypowiedzenie umowy, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, należy dokładnie rozważyć wszystkie jego wady i zalety. Studenci częściej decydują się na umowę na czas nieokreślony – nie wprowadza ona bowiem takich ograniczeń, jak poprzednia, a okres jej wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

 

Student wynajmujący mieszkanie powinien mieć także świadomość konieczności opłacenia kaucji. Pobierana jest ona jako swego rodzaju zaliczka na wypadek potencjalnych zniszczeń dokonanych przez lokatora. Warto zaznaczyć, że zostaje ona zwrócona w momencie wygaśnięcia umowy.

 

 

ulubione
Obrys