Generalny remont domu to spore wyzwanie. Rzetelne rozplanowanie poszczególnych prac ułatwi Ci cały proces i pozwoli uniknąć podstawowych błędów, a tym samym - konieczności przeprowadzania dodatkowych napraw. Dowiedz się, jaka powinna być prawidłowa kolejność prac i sprawdź, na co należy zwracać uwagę na poszczególnych etapach remontu.
Przed rozpoczęciem remontu, warto uświadomić sobie, jakie błędy są najczęściej popełniane podczas tego typu prac. Dzięki temu będziesz mógł zminimalizować koszty poremontowych napraw. Do błędów, których należy wystrzegać się w szczególności, należą:
Stałeś się właścicielem domu jednorodzinnego i przygotowujesz się do rozpoczęcia prac remontowych? Zaplanuj krok po kroku, jak będą przebiegać wszystkie prace. Rozpisanie harmonogramu i oszacowanie budżetu to kroki, które powinieneś podjąć na samym początku. Przed rozpoczęciem prac remontowych sprecyzuj także, jaki efekt chcesz uzyskać. Wybierz styl, w jakim zaaranżujesz wnętrze i określ kolorystykę pomieszczeń.
Podczas układania planu prac, koniecznie weź pod uwagę kolejność, w jakiej powinny być wykonywane konkretne czynności. Remont wnętrza domu należy rozpocząć od zmian w instalacjach – jeśli jest taka konieczność. Aby dotrzeć do instalacji elektrycznej lub gazowej, konieczna może okazać się rozbiórka konkretnych ścian i podłóg. Na tym etapie trzeba także usunąć podłogi i tynki, które ze względu na wyjątkowy zły stan techniczny, nie nadają się już do naprawy. Jeśli nasza wizja na aranżację wnętrza obejmuje rozdzielenie większego pomieszczenia na dwa mniejsze, to również odpowiedni czas, aby postawić dodatkową ścianę. Należy pamiętać także o wymianie okien – jeśli obecne nadają się do wymiany na nowe, powinieneś to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem malowania i układania podłóg.
W następnej kolejności przystąp do tynkowania i malowania ścian oraz sufitów, a także odświeżanie parapetów. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie nie powinno się montować drzwi, ani paneli. W pomieszczeniu panuje wtedy większa niż zazwyczaj wilgotność powietrza, dlatego jest to niezalecane. Później przychodzi pora na prace związane z układaniem podłóg. Pamiętaj, żeby przystąpić do nich jeszcze przed montażem drzwi! Jeśli zdecydujemy się na parkiet, trzeba również zaplanować czas na jego lakierowanie i woskowanie.
Następnym etapem prac remontowych jest montaż drzwi, a także listew przypodłogowych. Jeśli podejmiemy się tego wcześniej, drzwi mogą zostać zabrudzone i uszkodzone. Warto zwrócić uwagę na to, by były one należycie przechowywane – nie mogą być narażone na wilgoć. W dalszej kolejności przystępujemy do montażu gniazdek elektrycznych, włączników oraz różnego rodzaju urządzeń grzewczych. Później należy zająć się armaturą łazienkową, zabudową kuchenną oraz oświetleniem wnętrz.
Zbliżający się koniec remontu zapowiada rozpoczęcie aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Wstawianie mebli, urządzeń i stylowych dodatków, to dla wielu osób ulubiona i najprzyjemniejsza część prac remontowych. To czas na to, by nadać wnętrzom indywidualnego charakteru i stworzyć funkcjonalną przestrzeń, w której każdy domownik będzie czuł się swobodnie. A zatem – do dzieła!
Jesteśmy portalem z ogłoszeniami nieruchomości w którym lokalizacja jest jawna i precyzyjnie wskazana. Ogłaszaj za darmo.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami