Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Jak wycenić wartość mieszkania? - GdzieDOM.pl

Jak wycenić wartość mieszkania?

Ze względu na dużą liczbę parametrów, które wpływają na ostateczną wartość nieruchomości, ustalenie realnej wartości mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Sprawdź jak samodzielnie wycenić wartość nieruchomości.

 

Metody wyceny wartości nieruchomości

Ze względu na dużą liczbę parametrów, które wpływają na ostateczną wartość nieruchomości, ustalenie realnej wartości mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Może się jednak zdarzyć, że będziemy musieli podać wartość mieszkania w deklaracji majątkowej.

 

Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod wyceny nieruchomości. Warto jednak pamiętać, iż ustalona przez nas wartość mieszkania, będzie tylko i wyłącznie wartością szacunkową, która może znacznie odbiegać od realnej wartości, którą moglibyśmy uzyskać w wyniku sprzedaży mieszkania.

 

Warunki ustalania wartości rynkowej

Ustalenie wartości rynkowej ceny nieruchomości polega na określeniu ceny, którą możemy realnie uzyskać w wyniku jej sprzedaży w określonym czasie. Do wyznaczenia wartości rynkowej wykorzystuje się ceny transakcyjne, a więc ceny z zawartych umów sprzedaży nieruchomości. Porównując wartości musimy dobrać takie umowy sprzedaży, które są w stosunku do siebie niezależne, nie zostały podpisane pod wpływem przymusu, a także mają stanowczy zamiar zawarcia transakcji. Spełnienie powyższych warunków pozwoli nam oszacować zbliżoną wartość nieruchomości, która może być przedmiotem obrotu na rynku nieruchomości.

 

Metody wyceny nieruchomości:

1. Porównanie cen sprzedaży podobnych nieruchomości

Jest to z pewnością najszybsza forma szacunkowej wyceny wartości nieruchomości. Warto przeszukać oferty z ogłoszeniami sprzedaży mieszkania na różnych serwisach z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości.

 

Przeglądając oferty nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, należy mieć na uwadze fakt, iż ceny te są często znacząco zawyżone. Większość sprzedawców jest skłonnych do dalszych negocjacji. A podwyższając cenę na starcie zapewniają sobie większy margines negocjacyjny. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze, że ostateczna cena nieruchomości będzie często niższa, niż cena wyjściowa.

 

2. Wykorzystanie aplikacji internetowych do wyceny nieruchomości

Skorzystaj z aplikacji internetowych, np. takich jak ceny.szybko.pl

 

Aplikacja działa w modelu Automated Valuation Model czyli Automatycznego Modelu Wyceny.

 

W formularzu musimy wskazać najważniejsze parametry nieruchomości, w tym m.in.:

  • rodzaj nieruchomości (dom, mieszkanie, lokal),
  • powierzchnia nieruchomości oraz całej działki,
  • liczba pokoi i łazienek,
  • lata budowy,
  • stan nieruchomości (w budowie, stan surowy, do odświeżenia).

 

Podając swój adres e-mailowy otrzymamy wstępną wycenę nieruchomości na naszą pocztę elektroniczną.

 

Aplikacja oblicza cenę na podstawie opracowanego modelu statystycznego, który wykorzystuje dane pochodzące z serwisów o ogłoszeniowych. Porównując dane nieruchomości o podobnych parametrach, system jest w stanie oszacować wartość danej nieruchomości. Przy podaniu wyceny, system wskazuje także na poziom dokładności ceny.

 

Korzystając z tej formy wyceny, musimy mieć na uwadze kilka ograniczeń tego rozwiązania. Przede wszystkim wycena nie uwzględnia nietypowych parametrów mieszkań przeznaczonych na sprzedaż. Oznacza to, podana kwota jest jedynie uśrednioną wyceną mieszkań o standardowych parametrach. Ponadto w przypadku małej liczba danych w systemie, dot. sprzedaży mieszkań na określonym obszarze, wskazana wartość nie będzie uwzględniała specyfiku rynku nieruchomości na danym obszarze.

 

3. Usługa rzeczoznawcy majątkowego

Zdecydowanie najbardziej wiarygodna metoda wyceny nieruchomości. Skorzystanie z usług rzeczoznawcy może być konieczne ze względu na charakter sprawy np. wycena nieruchomości w sprawach sądowych, na potrzeby udzielenia kredytu hipotecznego. Pamiętajmy, aby sprawdzić czy wybrany przez nas rzeczoznawca majątkowy posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu. Rzeczoznawca wycenia wartość mieszkania i sporządza operat szacunkowy. Informacje zawarte w operacie szacunkowym nabierają mocy prawnej.

 

4. Licytacje komornicze

Cennym źródłem informacji o wartości nieruchomości mogą być także obwieszenia o licytacjach nieruchomości. W serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej zamieszczane są ogłoszenia zaplanowanych licytacji komorniczych wraz z dokładnym opisem procedury komorniczej. Każde ogłoszenie nieruchomości zawiera opis nieruchomości, informację o lokalizacji oraz szacowaną wartość nieruchomości i cenę wywołania.

 

5. Skorzystanie z pomocy biura nieruchomości

Bardzo pomocne przy wycenie wartości mieszkania będzie zaprzyjaźnione biuro nieruchomości. Warto dopytać się w zaprzyjaźnionego agenta nie tylko o szacunkową wartość posiadanej nieruchomości, ale także o specyficzne czynniki, które kształtują wartość nieruchomości. Skorzystajmy z usług zaprzyjaźnionego agenta nieruchomości, zwłaszcza, jeżeli ma on duże doświadczenie w sprzedaży nieruchomości i dobrze zna specyfikę lokalnego rynku nieruchomości.

 

 

 

ulubione
Obrys