Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Aranżacja pokoju dziecięcego - GdzieDOM.pl

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego to dla rodzica ogromne wyzwanie. Dobór kolorystyki, mebli i różnego rodzaju dodatków będzie różnił się w zależności od wieku i potrzeb Twojej pociechy. Zastanawiasz się, jak zorganizować przestrzeń w pokoju dziecka, aby czuło się tam w pełni komfortowo i bezpiecznie? Skorzystaj z naszych porad aranżacyjnych!

 

Aranżacja pokoju dziecięcego krok po kroku

Na samym początku Twojej przygody z aranżacją pokoju dziecięcego, musisz uświadomić sobie, że to pomieszczenie w ciągu najbliższych lat będzie zmieniało się wraz z Twoim dzieckiem. Pokój ten powinien być przede wszystkim bezpieczny, funkcjonalny i odpowiadać na jego potrzeby. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim na początkowym etapie urządzania pomieszczenia wszystko należycie rozplanuj. Pod uwagę należy wziąć takie kwestie jak m.in. metraż i kształt pokoju, kolorystyka, oświetlenie, rodzaj mebli i ich rozstawienie, a także dodatki.  

 

Wielkość i kształt pokoju

Powierzchnia pokoju determinuje sposób jego aranżacji, dlatego aspekt ten jest niezwykle istotny. Uważa się, że w tym przypadku optymalna wielkość pomieszczenia to ok. 11-18 m2. Taki metraż pozwoli Ci swobodnie wydzielić w dziecięcym pokoju najważniejsze strefy:

  • wypoczynkową,
  • przechowywania,
  • zabawy,
  • nauki (w przypadku starszych dzieci),
  • do przyjmowania przyjaciół.

Rozmieszczenie poszczególnych stref należy rozplanować w taki sposób, aby korzystanie z nich było dla dziecka proste i wygodne. Zaleca się, aby te strefy, które pełnią pokrewne funkcje, znajdowały się blisko siebie. Takie aranżacja wnętrza sprawi, że użytkowanie pomieszczenia stanie się najbardziej komfortowe. 

 

Dodatkowo, jeśli jest taka możliwość na pokój dziecka warto wybrać pomieszczenie o niestandardowym kształcie - stwarza to znacznie większe możliwości aranżacyjne. Przykładowo we wnękach ścian można zamontować półki i tym sposobem zyskać dodatkowy schowek na zabawki dziecka. Natomiast, jeśli pomieszczenie jest wysokie, warto stworzyć w nim półpiętro. Dzięki takiemu rozwiązaniu metraż pokoju zwiększy się. Jednak ze względów bezpieczeństwa, pomysł ten najlepiej wcielić w życie, jeśli nasze dziecko jest już starsze i nie potrzebuje ciągłej opieki dorosłego.

 

pokój dla chłopca
Aranżacja pokoju dla chłopca

 

Kolorystyka

Wielu rodziców ma tendencję do stosowania bardzo dużej ilości kolorów podczas urządzania pokoju dla dziecka, żeby wprowadzić do wnętrza radosną, przyjazną atmosferę. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie i efekt może być wprost przeciwny. Zbyt duże natężenie intensywnych kolorów w pomieszczeniu może zaburzyć jego harmonię. Dziecku w takim pokoju będzie o wiele trudniej zrelaksować i skoncentrować się. Dlatego zaleca się używanie jasnych, pastelowych kolorów, które bardzo dobrze współgrają z nieco bardziej dominującą kolorystyką zabawek, mebli, czy też niektórych dodatków. Dzięki takiemu połączeniu uzyskamy przytulne wnętrze, w którym dziecko będzie spędzało czas z przyjemnością.

 

Jeśli chcesz nadać pomieszczeniu indywidualnego charakteru i zaangażować swoją pociechę w urządzanie pokoju, postaw na kolorowe motywy na ścianach - pod warunkiem, że barwa ścian jest neutralna i nie będzie zbytnio z nimi kontrastować. Możecie namalować je własnoręcznie lub użyć gotowych wzorników. To idealny sposób na wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie.

 

Oświetlenie

Wybierając oświetlenie do pokoju dziecięcego, należy wziąć pod uwagę wielofunkcyjność takiego pomieszczenia. Powinno znaleźć się w nim kilka źródeł światła, które zostaną rozmieszczone w jego poszczególnych strefach. W centralnym punkcie warto umieścić lampę sufitową, która równomiernie oświetli całe pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie dodatkowego oświetlenia bocznego – przykładowo lampy stojącej i nocnej. W ten sposób można doświetlić np. miejsce zabawy dziecka, czy też kącik do czytania.

 

Dodatkowo, należy zadbać o właściwe oświetlenie biurka – powinna docierać do niego odpowiednia ilość światła dziennego. Warto zaznaczyć, że w tej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę prawo- lub leworęczność dziecka. W przypadku osób praworęcznych światło musi padać z lewej strony, a jeśli maluch jest leworęczny – ze strony przeciwnej.

 

Meble do pokoju dziecięcego

Wnętrze pokoju należy zaaranżować w taki sposób, by nie było przytłaczające dla malucha. Postaraj się ograniczyć ilość mebli i zostawić nieco wolnej przestrzeni na podłodze – pamiętaj, że małe dzieci bardzo lubią bawić się w taki sposób same lub z rówieśnikami. Aby stworzyć maluchowi kącik do zabawy z prawdziwego zdarzenia, w centralnym punkcie pokoju można umieścić mały stolik z kilkoma krzesełkami. Tam dziecko będzie mogło swobodnie rysować, układać klocki i przyjmować przyjaciół.

 

W pokoju dziecięcym bardzo ważną rolę odgrywają różnego rodzaju schowki, szafki i pudełeczka. To w nich można przechowywać zabawki i książki, które nie muszą znajdować się na wierzchu. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać porządek w pomieszczeniu i zapobiega zagraceniu wnętrza. Rozkładając zabawki i ubrania, weź pod uwagę wiek i wzrost dziecka. Niezbędne przedmioty umieść w miejscu, do którego będzie ono miało swobodny dostęp. Te nieco rzadziej używane mogą znajdować się nieco wyżej – w tzw. strefie rodzica. 

 

Odpowiednia aranżacja strefy sypialnianej w pokoju malucha jest bardzo ważna. W dziecięcych pokojach bardzo dobrze sprawdzają się łóżka piętrowe lub rozsuwane – z dodatkową szufladą. Łóżko powinniśmy umieścić w takim miejscu, by maluch nie miał trudności w swobodnym poruszaniem się po pokoju. Co więcej, trzeba mieć świadomość, że stawianie łóżka naprzeciwko drzwi lub w niewielkiej odległości od okna nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Najlepiej umieścić je w najspokojniejszej części pokoju, tak by było zwrócone krótszym bokiem w stronę ściany. Natomiast szafę z ubraniami dobrze jest umieścić w sąsiedztwie strefy sypialnej.

 

Jeśli Twoje dziecko jest w wieku szkolnym, w jego pokoju trzeba stworzyć także odpowiednie miejsce do nauki. Ważne jest, by biurko znajdowało się w pobliżu okna – dzięki temu będzie padało na nie naturalne światło. Zaleca się, aby szerokość jego blatu wynosiła ok. 100 – 120 cm, a głębokość przynajmniej 60 cm.  W tak komfortowych warunkach dziecko będzie mogło uczyć się efektywnie.

 

Dodatkowe zabezpieczenia

Podczas aranżacji pokoju małego dziecka zadbaj także o dodatkowe zabezpieczenia w postaci dywaników antypoślizgowych, blokad uniemożliwiających otwarcie okien lub szafek, a także nakładek na ostre krawędzie i gniazdka. Warto także sprawdzić, czy farba, której zamierzamy użyć do malowania ścian, jest antyalergiczna i nie zawiera żadnych toksycznych substancji.

 

Szukasz nowego lokum dla swojej rodziny? Sprawdź oferty nieruchomości na sprzedaż w serwisie GdzieDOM.pl. Na portalu znajdziesz domy jednorodzinne, działki i ogłoszenia deweloperów. Wasz wymarzony dom jest bliżej, niż myślisz!

 

 

 

ulubione
Obrys