Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości na wynajem? - GdzieDOM.pl

Inwestycja w nieruchomość na wynajem

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem staje się coraz częstszą formą lokowania kapitału. Popyt na tego typu lokale wzrasta – wynajem domów lub mieszkań jest niezwykle popularny wśród młodych ludzi, poszukujących tymczasowego lokum z niewielkim czynszem. Jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki jako inwestor, zapoznaj się z naszym artykułem. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, kupując nieruchomość na wynajem i dowiedz się, jak ocenić opłacalność inwestycji.

 

Czy inwestowanie w nieruchomości na wynajem się opłaca? 

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie inwestować w nieruchomości i zminimalizować ryzyko dokonania niedochodowego zakupu? Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę już na etapie przeglądania ofert. Począwszy od kosztu nieruchomości, aż preferowaną grupę najemców, lokalizację nieruchomości, czy też jej metraż i liczbę pokoi. Jednak to, co inwestorów interesuje najbardziej to odpowiedź na pytanie, czy i jak szybko inwestycja się zwróci

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie, koniecznie oszacuj opłacalność inwestycji. Rentowność najmu możesz obliczyć, dzieląc oczekiwany dochód netto z nieruchomości, przez kwotę, którą za nią zapłaciłeś. Do przychodów zalicza się czynsz podstawowy i dodatkowy, które są płacone przez najemcę. Jednak, aby obliczyć dochód netto (tzw. dochód operacyjny), od uzyskiwanych przychodów rocznych należy odliczyć koszty związane z posiadaniem danej nieruchomości - czynsz do wspólnoty, użytkowanie wieczyste oraz podatek. Kwota, którą otrzymasz w wyniku obliczeń to Twój przewidywany roczny dochód. Na tej podstawie będziesz mógł wstępnie ocenić, czy inwestycja jest opłacalna. 

 

Gdzie najlepiej zainwestować?

Aktualne dane dotyczące opłacalności zakupu nieruchomości na wynajem, świadczą o tym, że decyzję o zainwestowaniu zdecydowanie warto rozważyć. Jak podaje Home Broker, średnia rentowność najmu mieszkań (netto) obecnie kształtuje się na poziomie 5,28% w skali roku. Wśród lokalizacji, w których taka inwestycja może opłacić się najbardziej, znalazły się następujące miasta.

 

 

Miasto Przeciętna rentowność najmu (netto)
Gdańsk  6,40%
Katowice   5,81%
Warszawa 5,49%
Bydgoszcz  5,42%
Wrocław    5,22%
Białystok    5,10%

 

Dane z sierpnia 2018 zaczerpnięte z Homebroker.pl

 

Zakup nieruchomości na wynajem – na co zwrócić uwagę?

Warto zaznaczyć, że sam zakup atrakcyjnej nieruchomość nie stanowi 100% gwarancji, że będzie ona generowała oczekiwane zyski. Aby zwiększyć szansę na szybki zwrot z dokonanej przez nas inwestycji, należy wziąć pod uwagę, takie czynniki jak:

  • Cena za m2 – koszt danej nieruchomości znacząco wpływa na rentowność naszej inwestycji. Przykładowo, wg danych opublikowanych przez Home Broker, mimo iż Warszawa wydaje się niezwykle atrakcyjnym miejscem pod względem stawek wynajmu nieruchomości (średnia stawka najmu za m2 kształtuje się tam na poziomie 54,63 zł), trzeba podkreślić, że ceny nieruchomości rosną tam wprost proporcjonalnie do wysokości czynszu. Dlatego należy się przygotować na to, że owszem – w stolicy na wynajmie możemy zarobić wiele, jednak wcześniej bardzo dużo musimy zainwestować (średnia cena za m2 wynosi ok. 8 tys. zł). Z tego powodu inwestorom często poleca się zakup nieruchomości w nieco mniejszych miastach. Dla porównania,  mieszkanie w Katowicach można kupić za znacznie mniejszą kwotę – 4 935 zł za m2. Natomiast średnia stawka najmu wynosi tam ok. 36,11 zł za m2. Co oznacza, że inwestycja w Katowicach ma szansę zwrócić się szybciej. 
  • Docelowa grupa najemców – przed dokonaniem zakupu nieruchomości, warto określić preferowaną grupę najemców – np. studentów, turystów, rodziny z dziećmi, czy też pracowników sezonowych. Należy uświadomić sobie, że potrzeby każdej z nich, co do lokalizacji nieruchomości, metrażu, liczby pokoi i okolicy, będą się różniły. 
  • Lokalizacja nieruchomości – nasz zysk z inwestycji w sporej mierze uzależniony jest od miasta, w którym dokonamy zakupu. Inwestując w większych miejscowościach, na wynajmie można zarobić najwięcej. Jednak należy liczyć się z tym, że cena nieruchomości w dużych aglomeracjach będzie wyższa. 
  • Metraż lokalu – jeśli zainwestujesz w nieruchomość o małym metrażu, Twoje szanse na szybkie znalezienie lokatora staną się większe. Osoby szukające lokum na wynajem, zazwyczaj są najbardziej zainteresowane ofertami niewielkich mieszkań – dwupokojowych, czy też kawalerek. Takich lokali bardzo często poszukują studenci, single lub młode małżeństwa. Inwestując w nieruchomość o większym metrażu, np. dom jednorodzinny, musisz pamiętać, by ofertę najmu skierować do właściwej grupy docelowej.
  • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – zanim zdecydujesz się kupić konkretną nieruchomość, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tym sposobem uzyskasz informacje o inwestycjach, które są planowane na danym terenie na najbliższej przyszłości. Budowa drogi szybkiego ruchu, czy też dużego centrum handlowego w pobliżu nieruchomości może zmniejszyć jej atrakcyjność w oczach potencjalnego najemcy. Tym samym doprowadzić do sytuacji, w której dom lub mieszkanie będzie stało puste, generując wyłącznie koszty dla jego właściciela. 
  • Ubezpieczenie nieruchomości – ubezpieczenie zakupionego lokum to niezwykle istotna kwestia. Jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby z przyczyn niezależnych zarówno od nas, jak i najemcy wynajmowany lokal wymagał przeprowadzenia generalnego remontu, drobnych napraw lub w wyniku sytuacji losowych przestał nadawać się do mieszkania. 

 

inwestowanie w nieruchomości
Inwestycja w nieruchomości na wynajem to szansa na dodatkowy zarobek

 

Inwestycja na przyszłość

Dla wielu osób wynajem zakupionej nieruchomości to jedynie tymczasowe rozwiązanie, generujące przez pewien czas dodatkowy dochód. Taka inwestycja może być doskonałym zabezpieczeniem na przyszłość - zarówno dla właściciela, jak i jego bliskich. W przyszłości, gdy wartość nieruchomości wzrośnie, będzie można sprzedać ją z zyskiem. Jednak, jeśli nie bierzemy pod uwagę takiej opcji, możemy udostępnić ją na stałe komuś z naszej rodziny. 

 

Planujesz zainwestować w nieruchomość? Sprawdź ogłoszenia na naszym portalu GdzieDOM.pl. W serwisie znajdziesz atrakcyjne domy rodzinne, inwestycje deweloperskie, lokale użytkowe, działki i garaże na sprzedaż.
 

 

 

ulubione
Obrys