Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Inteligentne mieszkanie dla każdego - GdzieDOM.pl

Inteligentne mieszkanie dla każdego

Inteligentne systemy umożliwiające sterowanie oświetleniem, klimatyzacją, czy urządzeniami RTV już dawno przestały być kojarzone z luksusem. Sprawdź w jaki sposób inteligentne rozwiązania pomogą Ci zwiększyć oszczędności w domowym budżecie oraz poprawić bezpieczeństwo.

 

Internet rzeczy w inteligentnym domu

Inteligentne mieszkania realizują ideę 'Internet of things' i bardzo szybko zyskują popularność coraz to nową grupę odbiorców. Internet rzeczy (IoT) to koncepcja, która zakłada przyłączenie do sieci urządzeń przewodowych oraz bezprzewodowych, po to, aby zapewnić pomiędzy nimi komunikację i umożliwić ich współdziałanie. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania użytkownik może sterować domowymi urządzeniami bez względu na to, gdzie się znajduje.

 

Sterowanie urządzeniami z poziomu telefonu

Poszczególne urządzenia komunikują się przez sieć Wi-Fi domowego routera. Ważną rolę w systemie pełni centrum zarządcze, które może być zainstalowane na naszym smartfonie lub tablecie (Android, iOS). Każdy użytkownik może indywidualnie skonfigurować system, określając czy poszczególne urządzenia działają razem czy osobno. Sama obsługa domowych urządzeń ogranicza się jedynie do wykonywaniu poszczególnych funkcji na dotykowym ekranie naszego telefonu.

 

Inteligentne systemy

Rozwój nowoczesnych technologii oraz powszechność smartfonów oraz tabletów umożliwiają kontrolę nad domowymi urządzeniami z dowolnego miejsca na ziemi. W zależności od stopnia zaawansowania systemu, może on zapewniać następujący zakres funkcji:

 • sterowanie oświetleniem,
 • sterowanie roletami, żaluzjami oraz karniszami elektrycznymi,
 • sterowanie ogrzewaniem oraz klimatyzacją,
 • sterowanie urządzeniami RTV,
 • sterowanie dopływem gazu oraz wody,
 • sterowanie bramą wjazdową i garażową,
 • sterowanie systemem bezpieczeństwa (alarm, monitoring, czujniki).

 

Zalety inteligentnych rozwiązań:

 1. Komfort – nowoczesne rozwiązania ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Mając dostęp do Internetu możemy sterować działaniem poszczególnych urządzeń w domu z dowolnego miejsca na świecie.
 2. Łatwość obsługi – włączone do systemu urządzenia mogą być sterowane zdalnie za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie.
 3. Skalowalność – wszechstronność inteligentnych systemów pozwala na zarządzenie szerokim spektrum urządzeń elektrycznych. Do raz stworzonego systemu możemy dodawać kolejne urządzenia zgodnie z naszymi aktualnymi potrzebami.
 4. Oszczędność – dobrze zaprogramowany system pozwala wygenerować duże oszczędności w zakresie wykorzystania energii elektrycznej oraz ogrzewania. Inteligentne mieszkanie to także oszczędność czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych czynności.
 5. Bezpieczeństwo – inteligentne domy mogą korzystać z bardzo zaawansowanych zabezpieczeń, które znacznie utrudniają włamania i kradzieże.

 

Przyszłość inteligentnych domów

Jeszcze kilka lat temu, smartdomy kojarzyły się przede wszystkim z luksusem i kaprysem zamożniejszej części społeczeństwa. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania technologiczne już nikogo nie zaskakują. Inteligentne rozwiązania są coraz to częściej wdrażane na polskim rynku. Stanowią integralną część nowoczesnego budownictwa. Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Somfy Polska, szacuje się, że zdecydowana większość Polaków jest zainteresowana inteligentnymi rozwiązaniami. Aż 57% respondentów uważa, że już za 5 lat takie rozwiązania będą wdrażane niemal w każdym domu. Polacy w największym stopniu zainteresowani są funkcjami sterowania oświetleniem (87%), sterowania klimatyzacją (83%), zarządzeniem ogrzewaniem i alarmem (83%), a także monitoringiem domu (81%).

Badania te pokazują, że inteligentne rozwiązania w domach nie są zarezerwowane wyłącznie dla bogatych wielbicieli gadżetów i nowinek technologicznych. Wykorzystanie funkcji smartdomów umożliwia przede wszystkim duże oszczędności oraz większe bezpieczeństwo.

 

Zdjęcie intelignetnego zegarka

 

 

 

ulubione
Obrys