Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/admin/domains/gdziedom.pl/public_html/system/packages/Cms/ContentmanagerController.php on line 161
Czy warto budować dom z piwnicą? - GdzieDOM.pl

Czy warto budować dom z piwnicą?

W jakiej sytuacji warto rozważyć budowę domu z piwnicą? Poznaj zalety i wady takiego budowy domu podpiwniczonego. Sprawdź w jakich warunkach budowa domu z piwnicą jeszcze szczególnie uzasadniona.

 

Czy warto budować dom z piwnicą?

 

Budowa domu z piwnicą

Dawniej najważniejszym argumentem przemawiającym za budową domu podpiwniczonego była konieczność zapewnienia odpowiedniej izolacji od gruntu. Obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów i technologii budownictwa, piwnice nie są już koniecznością. Ponadto coraz rzadziej instaluje się grawitacyjne systemy grzewcze, które wymagają umieszczenie kotła grzewczego poniżej poziomu parteru. Czy zatem warto decydować się na droższą budowę domu podpiwniczonego? Poznaj wady i zalety budowy domu z piwnicą.

 

Zalety domu z piwnicą

  1. Dodatkowa przestrzeń użytkowa – dzięki piwnicy zyskujemy dodatkową powierzchnię, którą możemy wykorzystać na salę kinową, sportową albo praktyczniej na kotłownię, spiżarnię, pralnię, suszarnię.
  2. Łatwość ukrycia instalacji elektrycznych, wodnych i kanalizacyjnych poza główną strefę mieszkania.
  3. Lepsza wentylacja pomieszczeń – większa łatwość w zapewnieniu odpowiedniego poziomu wilgoci w domu oraz usunięciu szkodliwych dla zdrowia grzybów.
  4. Zabezpieczenie domu przed przemarzaniem, a także większe prawdopodobieństwo cieplejszej podłogi.
  5. Większa wytrzymałość sejsmiczna domu, co oznacza, że budynek jest bardziej odporny na drgania ziemi.

 

Wady domu z piwnicą

  1. Wyższy koszt budowy domu – budowa domu z piwnicą to przede wszystkim większe koszty, na które nie każdy może sobie pozwolić. Wyższe wydatki wiążą się przede wszystkim z powiększeniem ścian fundamentowych, montażem stropu, a także kosztami związanymi z budową schodów i montażu drzwi oraz instalacji elektrycznej.
  2. Konieczność wykonania wysokiej jakości hydroizolacji, aby zapobiegać problemom związanym z zalewaniem piwnicy w wyniku podniesienia poziomu wód gruntowych (ulewny, topnienie śniegu).
  3. Wymóg wykonania systemów wentylacyjnych w piwnicy, które swobodny przepływ powietrza. Prawidłowo wykonana wentylacja zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów oraz nadmiernego zawilgocenia.

 

Kiedy warto wybudować dom z piwnicą?

Budowę piwnicy warto rozważyć w przypadku, gdy w domu nie dysponujemy wystarczającą powierzchnią na magazynowanie ubrań, sprzętów czy artykułów sezonowych. Jeżeli powierzchnia budynku nie jest dla nas wystarczająca, wówczas podpiwniczenie domu może być w pełni uzasadnione.

 

W przypadku budowy domu o dużej powierzchni, warto rozważyć opcję częściowego podpiwniczenia domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się powierzchnia zabudowy domu. Tym samym możliwe jest zachowanie minimum biologicznego czynnej powierzchni terenu.

 

Czynniki determinujące podpiwniczenie domu

W pierwszej kolejności musimy przeanalizować warunki hydrogeologiczne na naszej działce budowlanej. Należy przeanalizować:

  • Poziom wód gruntowych – jeżeli na naszej działce utrzymuje się wysoki poziom wód gruntowych, wówczas budowa piwnicy będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami na odpowiednią hydroizolację.
  • Typ gleby – w przypadku występowania gleby typu skalistego należy się liczyć z koniecznością wynajęcia specjalistycznego sprzętu budowlanego w celu

W dalszej kolejności powinniśmy przeanalizować posiadany budżet na inwestycję i przeliczyć jaki będzie wzrost kosztów budowy w wyniku podpiwniczenia domu. Należy także oszacować, czy zaplanowana powierzchnia domu będzie dla nas wystarczająca. Jeżeli planujemy budowę domu wielorodzinnego, który ma nam służyć długie lata, warto pomyśleć o chociaż częściowym podpiwniczeniu domu.

 

 

ulubione
Obrys